Sadzonki magnolii - Jak kupić duże drzewo magnolii i ile kosztuje 2023

Sadzonki magnolii - Jak kupić duże drzewo magnolii i ile kosztuje 2023
Autor Miłosz Szczepański
Miłosz Szczepański26.10.2023 | 5 min.

Sadzonki magnolii to świetny sposób na wprowadzenie tych pięknych drzew do swojego ogrodu. W artykule dowiesz się gdzie kupić dobrej jakości sadzonki dużych magnolii, ile kosztują, jak je sadzić i pielęgnować. Przygotowaliśmy praktyczny poradnik na podstawie własnych doświadczeń i opinii ekspertów. Znajdziesz tu cenne wskazówki, dzięki którym unikniesz błędów przy uprawie magnolii od sadzonki.

Kluczowe wnioski:

 • Najlepiej kupować sadzonki w dobrych szkółkach - mają zdrowsze rośliny.
 • Cena sadzonek magnolii zależy od ich wielkości i odmiany - średnio 50-150 zł za sztukę.
 • Sadź magnolie wczesną wiosną lub jesienią, w przepuszczalnej i żyznej glebie.
 • Młode magnolie potrzebują regularnego podlewania i nawożenia przez 2-3 lata.
 • Przycinanie pędów umożliwia magnolii rozrost korony na boki.

Gdzie kupić duże sadzonki magnolii?

Decydując się na zakup sadzonek magnolii, warto zwrócić uwagę na renomy danej szkółki. Najlepiej kupować magnolie bezpośrednio u ich producentów, w sprawdzonych szkółkach drzew i krzewów. Takie miejsca z reguły mają najszerszy asortyment gatunków i odmian oraz zdrowsze, lepiej rozwinięte sadzonki.

Sprawdź opinie w internecie o wybranym producencie magnolii. Kupując sadzonki osobiście, zwróć uwagę na stan roślin - powinny mieć zdrowe, mocne pędy i liście bez oznak chorób czy szkodników.

Warto też kupować magnolie wczesną wiosną lub jesienią, tuż przed okresem sadzenia. Młode drzewka są wtedy w optymalnej formie do zasadzenia w gruncie lub donicy.

Gdzie kupić magnolie online?

Coraz więcej firm prowadzi sprzedaż magnolii przez sklep internetowy. To wygodne rozwiązanie, choć przy zakupie online trudniej ocenić kondycję sadzonek.

Wybierając zakup przez internet, sprawdź opinie o sklepie i jego komunikację z klientami. Magnolie powinny być starannie zapakowane i szybko wysłane, najlepiej w ciągu 1-2 dni.

Ile kosztują sadzonki magnolii - cennik 2023

Ceny sadzonek magnolii są zróżnicowane i zależą od kilku czynników:

 • Wielkość sadzonki - im większa, tym droższa.
 • Popularność odmiany - rzadsze są droższe.
 • Sezon sprzedaży - wiosną ceny mogą być wyższe.
 • Producent - renomiczne szkółki mają wyższe ceny.

Średnie ceny sadzonek magnolii wynoszą ok. 50-150 zł. Sadzonki poniżej 50 cm to koszt rzędu 50-70 zł. Za okazy 60-90 cm trzeba zapłacić 70-120 zł.

Najdroższe są duże sadzonki magnolii powyżej 100 cm wysokości - ich ceny dochodzą nawet do 150-200 zł. Warto jednak zainwestować w taką magnolię, gdyż szybciej rozwinie spektakularną, rozłożystą koronę.

Kiedy sadzić magnolie w doniczce lub gruncie?

Najlepszy czas na sadzenie magnolii to wczesna wiosna, gdy tylko miną przymrozki lub jesień - od września do listopada. Wiosną młode sadzonki szybciej się przyjmą, ale jesienna sadzonka zdąży przed zimą wypuścić nowe korzenie.

Ważne, by przed sadzeniem dobrze przygotować stanowisko - wzbogacić ziemię kompostem lub nawozami, spulchnić. Dołki pod magnolie powinny mieć dwukrotnie większą średnicę i głębokość niż bryła korzeniowa.

W donicy posadź magnolię w ziemi uniwersalnej z dodatkiem piasku. Najlepiej sadzić do pojemników o średnicy 60-80 cm. Po posadzeniu obficie podlej roślinę.

Jak przesadzać młode sadzonki magnolii?

Sadzonki magnolii - Jak kupić duże drzewo magnolii i ile kosztuje 2023

Sadzonki magnolii kupuje się zazwyczaj w niewielkich doniczkach lub pojemnikach. By młode drzewko mogło się dobrze rozwinąć, już w pierwszym roku trzeba je przesadzić do większego pojemnika lub ziemi.

Przesadzanie magnolii polega na wyjęciu rośliny z dotychczasowej doniczki, ostrożnym otrzepaniu ziemi z korzeni i umieszczeniu w nowej donicy z odpowiednią ziemią. Należy to robić bardzo delikatnie, żeby nie uszkodzić młodego systemu korzeniowego.

Nowy pojemnik powinien mieć średnicę o 20-30 cm większą. Do przesadzania magnolii najlepsza jest ziemia uniwersalna z domieszką piasku i kompostu. Po posadzeniu młodej magnolii podlej ją obficie.

Na co uważać przy zakupie sadzonek magnolii?

Kupując sadzonki magnolii, zwróć uwagę na kilka elementów, by mieć pewność, że to dobrej jakości materiał szkółkarski:

 • Sprawdź pędy i gałązki - powinny być elastyczne, bez uszkodzeń.
 • Liście magnolii powinny mieć zdrowy, intensywnie zielony kolor.
 • Nie kupuj okazów z oznakami chorób, np. plamistości liści.
 • Sprawdź system korzeniowy - powinien być dobrze wykształcony.
 • Wybierz mocną, zdrewniałą sadzonkę, nie zbyt wysoką.

Korzystnie jest też dopytać o wiek sadzonki - 2-3-letnie są optymalne. Unikaj zbyt młodych, 1-rocznych magnolii, gdyż słabiej się przyjmują.

Jak pielęgnować młode sadzonki magnolii?

Aby sadzonki magnolii dobrze się przyjęły i zaczęły rosnąć, wymagają starannej pielęgnacji przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu. Oto najważniejsze zabiegi:

 • Regularne podlewanie - młoda magnolia potrzebuje dużo wody.
 • Nawożenie co 2-3 tygodnie nawozami np. do iglaków.
 • Usuwanie chwastów i spulchnianie ziemi wokół magnolii.
 • Okrywanie na zimę agrowłókniną lub rozciętymi workami po nawozach.
 • Ewentualne lekkie przycinanie pędów, by roślina rozkrzewiła się.

Dzięki właściwej pielęgnacji młoda sadzonka magnolii szybko się ukorzeni i zacznie intensywnie rosnąć. W kolejnych latach będzie już wymagała mniej uwagi, a my będziemy mogli cieszyć się jej pięknymi kwiatami.

Podsumowanie

W artykule dowiedzieliśmy się, że najlepszym sposobem na wprowadzenie magnolii do ogrodu są sadzonki zakupione bezpośrednio w renomowanych szkółkach. Tam dostaniemy dobrej jakości drzewka, najlepiej 2-3-letnie. Zakup wiosną lub jesienią zwiększa szansę przyjęcia się sadzonek magnolii.

Ceny sadzonek magnolii wahają się od 50 do nawet 200 zł w zależności od wielkości i popularności odmiany. Im większa sadzonka tym lepiej, gdyż szybciej wyrośnie na okazałe drzewo. Przy wyborze magnolii należy zwracać uwagę na stan rośliny - liście, pędy i system korzeniowy.

Po posadzeniu młoda magnolia wymaga starannej pielęgnacji przez 2-3 lata - podlewania, nawożenia, okrywania na zimę. Właściwe przesadzanie też jest ważne dla prawidłowego rozwoju sadzonek. Dobrze zadbana od początku magnolia szybko się rozrośnie i zachwyci kwitnieniem.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w artykule pomogą w udanym wprowadzeniu magnolii do ogrodu. To magiczne drzewa, które na pewno wszystkich oczarują swoim pięknem i zapachem.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Projekt Domu Twoich Marzeń | Indywidualny Projekt | Koszt
 2. Dom Modułowy 100m2 | Domy Gotowe do 150m2 | Dom Na Raty z Dostawą
 3. Stiuk Marmurowy Najlepszy Efekt w Całym Domu | Biały i Czarny Marmo
 4. Dom parterowy z dużymi oknami - projekty i inspiracje | Przestronne wnętrza
 5. Panele drewniane na ścianę -Montaż i dekoracja wnętrz drewno| 5
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Miłosz Szczepański
Miłosz Szczepański

Jestem dziennikarzem z doświadczeniem w branży budowlanej. Specjalizuję się w tematyce nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych. W moich artykułach dzielę się praktyczną wiedzą dotyczącą budowy i remontów. Moim celem jest dostarczanie fachowych porad.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły