Piwnica Ogrodowa ze Schodami - Jak ją Wykopać i Wykończyć w 2023 r.

Piwnica Ogrodowa ze Schodami - Jak ją Wykopać i Wykończyć w 2023 r.
Autor Miłosz Szczepański
Miłosz Szczepański26 października 2023 | 6 min

Piwnica Ogrodowa ze Schodami to doskonałe rozwiązanie dla każdego właściciela domu z ogrodem. Pozwala ona stworzyć dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy, urządzenia warsztatu czy pokoju hobby. Budowa tego typu piwnicy nie należy do najłatwiejszych, ale przy odrobinie wysiłku i planowania można ją wykonać samodzielnie. W artykule tym dowiesz się jak zaplanować i przeprowadzić budowę piwnicy ogrodowej ze schodami krok po kroku - od projektu, przez prace ziemne, aż po wykończenie wnętrza. Przedstawione zostaną również najlepsze materiały do budowy ścian i posadzek oraz wskazówki odnośnie doboru schodów i drzwi.

Kluczowe wnioski:

 • Piwnica ogrodowa ze schodami to duże udogodnienie, ale jej budowa wymaga starannego planowania.
 • Należy dobrać odpowiednie materiały, narzędzia i ekipy budowlane.
 • Kluczowe jest uszczelnienie i izolacja piwnicy przed wilgocią i wodą gruntową.
 • Wentylacja i oświetlenie zapewnią komfort użytkowania piwnicy.
 • Schody powinny być trwałe i bezpieczne.

Jak Wybrać Dobre Miejsce na Piwnicę Ogrodową ze Schodami?

Wybór odpowiedniego miejsca na Piwnicę Ogrodową ze Schodami jest kluczowy dla powodzenia całej inwestycji. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy w ogrodzie nie ma podziemnych instalacji, które mogłyby kolidować z budową piwnicy. Najlepiej zlecić wykonanie mapy geodezyjnej działki, by uniknąć późniejszych nieprzyjemnych niespodzianek.

Kolejna ważna kwestia to poziom wód gruntowych. Im głębiej są one położone, tym łatwiej będzie ustrzec piwnicę przed wilgocią. Najlepiej zasięgnąć informacji w gminie lub u sąsiadów posiadających podobne piwnice.

Następnie trzeba wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu. Wykop będzie łatwiejszy na równym, płaskim obszarze. Unikajmy stromych zboczy ze względu na ryzyko obsunięcia się gruntu.

Ostatnią kwestią jest dostępność - piwnica powinna być łatwa do wykopania z boku działki oraz wygodna w użytkowaniu, najlepiej blisko domu.

Gdzie dokładnie umieścić wejście do piwnicy ogrodowej?

Wejście do Piwniczki Ogrodowej ze Schodami powinno znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, najlepiej od tyłu domu, tak aby można było wygodnie przenosić rzeczy z domu do piwnicy i z powrotem. Nie zapomnijmy też o tym, że na czas budowy potrzebny będzie sprzęt budowlany - koparka, betoniarka itp. Dlatego dojazd i dostęp do piwnicy od strony ulicy również jest istotny.

Zwróćmy też uwagę, aby wejście nie było zbyt oddalone od domu - optymalna odległość to około 10-20 m. Dzięki temu wygodnie będzie przetransportować wszelkie rzeczy czy produkty z ogródka.

Ile Kosztuje Wykopanie i Wykończenie Piwnicy Ogrodowej ze Schodami?

Koszt budowy Piwnicy Ogrodowej ze Schodami jest zależny od wielu czynników. Przede wszystkim liczy się kubatura piwnicy, ponieważ im większa, tym wyższe koszty. Standardowe piwnice do 30-40 m2 kosztują od 25 do 45 tys. zł. Dużo zależy jednak od rodzaju gruntu, poziomu wód gruntowych i konieczności wzmocnienia ścian i posadzki.

Jeśli piwnica ma być w pełni wykończona i zaadaptowana na konkretne pomieszczenia typu warsztat czy pokój hobby, koszt rośnie. Wykończenie ścian, posadzek, montaż instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej również sporo kosztują.

Ogólnie można założyć, że koszt budowy piwnicy ogrodowej ze schodami waha się od 3000 do 5000 zł za 1 m2. Najtańsze piwnice ze schodami na zewnątrz można wybudować już za 25-30 tys. zł. Te z wewnętrznymi schodami, w pełni wykończone i zaadaptowane będą kosztować nawet 80-100 tys. zł.

Jakie Materiały Wybrać do Wykończenia Piwnicy Ogrodowej ze Schodami?

Wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych ma kluczowe znaczenie dla trwałości i funkcjonalności Piwnicy Ogrodowej ze Schodami. Podstawą są oczywiście dobrej jakości materiały do izolacji przeciwwodnej ścian i posadzki. W przeciwnym razie piwnica szybko ulegnie zawilgoceniu i zaczną pojawiać się grzyby czy pleśń.

Do wykończenia ścian dobrze sprawdzą się płyty GK, bo są odporne na wilgoć, łatwe w montażu i można je pomalować. Można też wyłożyć ściany boazerią lub panelami. Ważne, by drewno było odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią.

Jeśli chodzi o posadzki, to najlepsze będą odporne płytki ceramiczne lub kamienne albo też betonowe mixokrety. Można też położyć wykładzinę dywanową, ale tylko na docieplonym i odizolowanym podłożu.

Jak Zaprojektować i Wykopać Piwnicę Ogrodową ze Schodami Krok po Kroku?

Piwnica Ogrodowa ze Schodami - Jak ją Wykopać i Wykończyć w 2023 r.

Aby prawidłowo zaprojektować i wykopać Piwnicę Ogrodową ze Schodami, należy przejść przez następujące etapy:

 1. Sporządzenie projektu piwnicy - wymiary, układ pomieszczeń, lokalizacja schodów.
 2. Załatwienie pozwolenia na budowę lub zgłoszenie budowy w urzędzie gminy.
 3. Wytyczenie zarysu piwnicy na gruncie i usunięcie warstwy nadkładu ziemi.
 4. Stopniowe wykopywanie ziemi na głębokość przyszłej piwnicy.
 5. Wzmocnienie ścian wykopu np. szalunkami.
 6. Wykonanie fundamentu i hydroizolacji.
 7. Postawienie ścian konstrukcyjnych z bloczków betonowych lub cegieł.
 8. Wykonanie stropu - wylewka i hydroizolacja.
 9. Montaż schodów i drzwi wejściowych.

Najlepiej, aby prace prowadziła firma budowlana, choć przy odrobinie doświadczenia możliwe jest też wykonanie piwnicy we własnym zakresie.

Jakie Schody Wybrać do Piwnicy Ogrodowej ze Schodami?

Wybierając schody do Piwnicy Ogrodowej ze Schodami, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim schody powinny być trwałe i wytrzymałe, najlepiej betonowe, kamienne lub metalowe. Ważny jest też bezpieczny kąt nachylenia - optymalnie ok. 30-35 stopni.

Jeśli schody znajdują się na zewnątrz, istotna jest odporność materiału na czynniki atmosferyczne - mróz, deszcz czy śnieg. Warto też pomyśleć o ich szorstkości, by nie było ślisko zimą.

Wejście do piwnicy powinno być wygodne, a schody nie za wąskie, optymalnie ok. 90-120 cm szerokości. Poręcze zwiększą bezpieczeństwo użytkowania. Dobrze też zadbać o dobre oświetlenie schodów.

Jakie Oświetlenie i Wentylację Zastosować w Piwnicy Ogrodowej ze Schodami?

Aby Piwnica Ogrodowa ze Schodami była funkcjonalna i przyjemna w użytkowaniu, należy zadbać o dobre oświetlenie i wentylację. Jeśli chodzi o światło, to najlepsze będą ledowe, energooszczędne oprawy. Źródła światła należy rozmieścić równomiernie na suficie.

Wentylacja powinna zapewnić stałą wymianę powietrza i niedopuszczać do gromadzenia się wilgoci. Najlepiej zamontować wentylatory hybrydowe z czujnikiem wilgotności. Alternatywą są okienka wentylacyjne w ścianach lub system rur wywiewnych.

Oprócz tego warto wyposażyć piwnicę w czujnik zalania oraz czujnik dymu, aby zwiększyć bezpieczeństwo i na czas zareagować w razie awarii lub pożaru. Regularne wietrzenie pomieszczenia też jest ważne.

Podsumowanie

Budowa Piwniczki Ogrodowej ze Schodami to duże, ale opłacalne przedsięwzięcie. Własna piwnica to wygoda i dodatkowa przestrzeń w domu. Jednak aby cieszyć się nią przez lata, projekt i prace budowlane muszą być przeprowadzone fachowo i z zastosowaniem najlepszych materiałów. Kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią i wodami gruntowymi.

Najważniejsze jest dokładne zaplanowanie każdego etapu budowy piwnicy. Dobre rozeznanie warunków gruntowych, wytyczenie optymalnej lokalizacji i wejścia oraz wybór sprawdzonych materiałów i ekipy budowlanej uchroni przed problemami. Zachęcam do szczegółowego zapoznania się z całym artykułem.

Mam nadzieję, że informacje tu zawarte pomogą pomyślnie przejść przez proces budowy piwnicy ogrodowej z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa i z uwzględnieniem najważniejszych aspektów technicznych. W razie dodatkowych pytań, jestem do dyspozycji w komentarzach.

Życzę powodzenia w realizacji marzenia o własnej wymarzonej Piwniczce Ogrodowej ze Schodami! To duża inwestycja, ale komfort z niej płynący z pewnością będzie tego wart. Trzymam kciuki za pomyślny przebieg prac.

banner

5 Podobnych Artykułów

 1. Projekt Domu Twoich Marzeń | Indywidualny Projekt | Koszt
 2. Dom przy Przyjemnej 12 bis: komfort i nowoczesność w jednym
 3. Filtry do nawiewników okiennych: ochrona przed pyłem i smogiem
 4. Elektrozaczep do drzwi z pochwytem: bezpieczeństwo i wygoda
 5. Montaż membrany dachowej - Jak ułożyć membranę na dachu krok po kroku
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Miłosz Szczepański
Miłosz Szczepański

Jestem dziennikarzem z doświadczeniem w branży budowlanej. Specjalizuję się w tematyce nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych. W moich artykułach dzielę się praktyczną wiedzą dotyczącą budowy i remontów. Moim celem jest dostarczanie fachowych porad.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły